Jurty jsou tu s námi už po celá tisíciletí. Jejich původ hledejme ve střední Asii. Asijští nomádi často měnili místo své působnosti. Potřebovali domy, které by je spolehlivě ochránily před povětrnostními podmínkami. Ale zároveň musely být tyto domy rozebratelné a snadno přemístitelné. A proto se z původních stanů připomínajících indiánská tee-pee postupně vyvinula jurta v takové podobě, jak ji známe dnes.

Moderní jurta třináctého století

Nejstarší dochovaná jurta byla objevena ve hrobce z třináctého století. Vypadala dost podobně jako dnešní moderní jurty. Jde o tisíciletími prověřený systém, který evidentně nepotřebuje žádná velká vylepšení. Kruhový tvar, dveře a vrchní otvor, případně kopule. Jednoduchý, funkční design, který dovoluje maximálně využít vnitřní prostory a chrání obyvatele před rozmary počasí.

Tvoříme pro Vás

Jurty se těší celosvětové oblibě. V zemích moderního západního světa nalézají množství různých využití. Nejen běžní lidé, ale také podnikatelé si jurty oblíbili. Provozují v nich speciální čajovny, duchovní centra s tematickými workshopy a další podnikatelské záměry. Jurty se stávají zázemím lesních školek a různých zájmových spolků a sdružení.

Jurty jsou samozřejmě využívány i běžnými lidmi také k plnohodnotnému bydlení. Jako stylové rekreační chaty nebo rovnou jako objekty k trvalému bydlení.

Celoroční jurty se zateplením

To je tradiční účel jurt. Poskytovat komfortní zázemí po celý rok. Původní obyvatelé jurt byli kočovní nomádi. Jejich životní styl vyžadoval časté stěhování z místa na místo. Jurta měla tu výhodu, že bylo možno ji rychle rozložit, pomocí zvířat dopravit na vzdálené místo, a tam ji zase rychle složit.

Tuto vlastnost si ponechaly také moderní jurty. Základní kostra je dřevěná a je potažena několika vrstvami plachet, mezi které jsou vloženy pláty z ovčí plsti. Všechny tyto části se dají rychle rozebrat a převézt z místa na místo. Jurta nepotřebuje základy. Stačí ji umístit na patky a dřevěnou podlahu.

U nás si jurtu vybere každý

Jurty najdete po celém světě. To ale neznamená, že byste měli podcenit výběr. Láká Vás spíše tradiční jurta, nebo její moderní varianta? Budete potřebovat přizpůsobit materiál a konstrukci klimatickým podmínkám Vámi určené lokality? S našimi kreativními řešeními dokážeme vyhovět opravdu všem. Neváhejte nás proto kontaktovat a společně pro Vás vybereme tu nejvhodnější jurtu!

Jak jurtu využijete?

Fantazii se meze nekladou! Nejen, že jurta představuje komfortní ekologické bydlení, které je alternativou k běžným stavbám, ale také nabízí originální prostor pro různé podnikatelské aktivity. Na stylovou kavárnu či čajovnu v unikátních prostorách jurty určitě jen tak nenarazíte. Nabídnout zákazníkům zajímavé prostředí v mongolské jurtě Vám jistě dá významnou konkurenční výhodu.

Kreativní řešení

Jurty najdete na celém světě. V dnešní době se přitom nejedná jen o tradiční jurty, ale také o jejich moderní varianty. Ty se konstrukčně i výběrem materiálů přizpůsobují rozdílným klimatickým podmínkám. Dokážeme tak vyhovět opravdu všem.